Šekspyras. Sonetai

Meluoja veidrodis, kad aš jau senas,

Manoji meilė žydi kaip gėlė.

Kada, lig žilo plauko prigyvenus,

Nuvys jinai, – ateis ir man eilė.

 

Ne, mano atšvaitas netiesą sako!

Kai tavo jauną žavesį matau,

Jaučiu – tik man širdis tavoji plaka,

Taip lygiai, kaip manoji plaka tau.

 

Tad savo širdį sergėki nuo blogio

Ir sau, ir man ją saugok kiek gali.

Tave budriai aš saugosiu taipogi,

Kaip savo vaiką motina meili.

 

Jei mūsų širdys darniai plaks kartu,

Abidvi jos nutils tuo pat metu.

Šekspyras. 22 sonetas.

Šekspyras gyveno savotiškai dvigubą gyvenimą: Londone jis buvo sėkmingas rašytojas ir aktorius, o Stratforde – laimingos šeimos tėvas, gerbiamas turtingas verslininkas. Per gyvenimą jis buvo parašęs 37 pjeses, iš kurių ilgiausia – „Hamletas“. Jam atlikti teatre reikia net 4 valandų. Iš tiesų buvau nustebusi, kuomet sužinojau, kad žinomas animacinis filmas „Liūtas karalius“ buvo pastatytas būtent „Hamleto“ motyvais.

Autorius laikomas nemažai prisidėjęs prie anglų kalbos raidos ir žodyno. Ne maža dalimi dėl vaizdingų posakių ar turtingų žodžių galime būti dėkingi būtent Šekpsyrui. Tačiau kontraversiškas faktas tas, kad viena iš jo dukterų buvo apskritai neraštinga. XVI – XVII a. raštingumas buvo privalomas tik tam tikrose profesijose ir labiausiai vyrams. Ar galite pagalvoti, kiek daug buvo prarasta tų, kurie nemokėjo prakalbinti knygų?

Buvo ir tokių, kurie Šekspyro kūrybos labai nemėgo. Pats Voltaire‘as sakė, kad „Hamletas“ yra „girto barbaro“ kūrinys. Nors tiesa pasakius, nesenai skaičiau jo kūrinį „Kandidas“ – labai savotiškas.

Šį kūrinį sudaro 154 per visą Šekspyro gyvenimą parašyti sonetai. Iš anglų kalbos juos meistriškai išvertė A. Churginas. Kūriniuose vyrauja meilės, jaunystės, gyvenimo, apgaulės ir tikrumo temos. Šekspyras ragina išjausti ir branginti jaunystę, puoselėti tyrus jausmus ir mylėti, mylėti, mylėti. Nors patys sonetai nėra laikomi biografiniais, tačiau atrodo labai artimi ir pajausti.

Poezija užima vos smiltelę mano skaitinių jūroje, tačiau šia knyga mėgavausi, „dozavau“ porcijomis, jog tas gėris kuo ilgiau nesibaigtų. Šekspyras man pasirodė labai artimas, o knygą su malonumu skaityčiau dar kartą.

Šekspyras – Sonetai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s