Viena diena senovės Romoje su knyga

Viena diena senovės Romoje prasideda 115 Pr. Kr., tuo metu imperiją valdo Trajanas. Jam valdant Roma buvo didžiausia per jos egzistavimo istoriją, tai buvo galybės laikai. Kaip atrodė pasaulis daugiau nei prieš 2000 tūkst. metų?

Vienos dienos Romoje niekada negana

Roma – vienas gražiausių mano matytų miestų. Atrodo, kad jame galima gerėtis absoliučiai kiekvienu kampeliu. Skulptūros, bažnyčios, statiniai priverčia aikčioti kone už kiekvieno peržengto kampo. Keliauti su šia knyga yra itin įdomu, kuomet miestas jau aplankytas. Galima palyginti bei įsivaizduoti kaip viskas pasikeitę. Vienos dienos Romoje negana, tiesa pasakius, pasimėgaujant negana nė savaitės.

Tipenant knygos puslapiais

Knygos viršelis

Knygos autorius italas Alberto Angela – paleontologas, rašytojas ir žurnalistas. Jis garsus istorijos ir mokslo pasakotojas Italijoje, veda laidas televizijoje. A. Angela itin išmoningai pasirinko knygos rašymo principą. Pamenu istorijos vadovėlius, jie buvo įdomūs ir tiesa pasakius sultingi faktais, tačiau A. Angelą kopia į naują lygį. Nors tai nėra naujausia knyga, tačiau dalinamasi nemirtingais faktais. Skaityti istorinę knygą, kuri pateikiama kaip pasivaikščiojimas po antikinę Romą, visiškai vizualizuoja istoriją. Tai tampa pramoga.

Įsivaizduojant Senovės Romą

Istorija prasideda itin ankstyvą rytą, vos aplink 6 valandą ryto ir kas kelias valandas keliauja vis tolyn ir gilyn į imperijos kasdienybę. 115 metais prieš Kristų buvo aiški gyventojų hierarchija. Įdomu, jog tai atsispindėjo net gyvenamuosiuose namuose. Pasiturintieji gyveno pirmuose aukštuose, o tuo tarpu vargingesni – viršutiniuose. Būsto kainos dėliojasi kiek kitaip nei šių dienų pasaulyje. Ir viskas dėl kanalizacijos/santechnikos, viršutiniai aukštai buvo neaptarnaujami. Su autoriumi keliaudami per visą vargingųjų ir turtingųjų buitį, sužinome apie gyvenimo ypatumus ir luomų skirtumus.

Vienas įspūdingiausių aprašymų man pasirodė apie Koliziejų. Yra tekę ten lankytis, kone kilometrai infrastruktūros, požemių griuvėsių, atkuriami pasakojime ir sujungiami į vientisą erdvę. Ar galite įsivaizduoti, kad buvo profesionalių gladiatorių, kurie vien dėl pinigų eidavo į areną žudyti? Pramogos, kuomet žmonės kaunasi prieš laukinius žvėris ir ne retai yra sudraskomi. Laikai, kai žiaurumas buvo pramoga.

Romos viešosios pirtys – vieta, kur kiekvienas ateidavo ir mėgaudavosi šiluma ir švara. Kas mane nustebino – vergams pirtys buvo nemokamos. Viena iš keistybių – viešieji tualetai, kurie kaip kokie barai, buvo susibūrimo vietos. Jose susirinkę bendroje erdvėje diskutuodavo, bendraudavo atliekant gamtinius reikalus. Tualetus namuose turėjo tik turtingieji.

Dar viena šokiruojanti detalė apie šeimą. Kuomet romėnų šeimoje buvo susilaukiama vaiko, pirmiausia jį turėjo pripažinti vyras. Jei gimsta iš eilės daug mergaičių, tėvas gali atsisakyti ją priimti ir taip vaikas išgabenamas iš namų. Mergaitės ilgą laiką istorijoje buvo laikomos kone antrarūšėmis.

Vergų turgus. Žmonės pardavinėjami kaip daiktai ir jau tuo metu pasitelkiamos marketingo gudrybės. Paklusnus, ištvermingas arba mažai valgantis buvo privalumai ir derybiniai argumentai.

Kai istorija tampa malonumu

Tokia puslapių kelionė po Romą man pasirodė itin priimtinas istorijos įsisavinimas. Tai dar vienas modernus būdas mokytis su entuziazmu. Ypatingai jei su tekstu pateikiamas ir vizualinis turinys. Labai norėčiau tokiu principu praleisti dieną senovės Mesopotamijoje, pažinti Egipto paslaptis ar iškeliauti vikingų keliais. Dar viena įdomi apžvalga čia.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s